Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROZHOVORY OD MILANA

21. 7. 2007

Obrazek

Stanislav Slováček

21.2.1972

Ikona kyjovského fotbalu,který byl ve své kariéře hodně limitovaný zraněními.V současnosti působí u B-týmu 1.FC VMG Kyjov.

1.Jak probíhala vaše fotbalová kariéra a co si řeknete když se ohlédnete zpátky?

Tak jako u každé lidské činnosti se střídají lepší chvíle s těmi horšími. Na co však nikdy nezapomenu jsou mí spoluhráči. Strašně rád na všechny vzpomínám. Ten, kdo hrál někdy jakoukoli kolektivní hru ví, co mám na mysli.
2.Kdy a jste s fotbalem začínal?

S fotbalem jsem začínal v rodné obci Nenkovice, kde jsem hrál za žákovské družstvo. V roce 1986 jsem jako žák nastoupil za mužstvo dospělých na pohárovém turnaji ve Strážovicích, kde jsme se ve finále utkali s dorostenci Kyjova. Po skončení turnaje za mnou přišli tehdejší trenéři kyjovského dorostu pan Bernatík a Kříž a po dohodě s nimi, jsem přestoupil do Kyjova. Na své působení v dorostě vzpomínám velmi rád. Vytvořila se výborná parta fotbalistů, která vyhrála KP a postoupila do II. dorostenecké ligy.

3. Na jakém postu jste začínal?

Začínal jsem v osmi letech na postě útočníka. V Nenkovicích bylo tehdy jedno žákovské mužstvo, kde spolu hrávali kluci od osmi do čtrnácti let. No a ti nejmladší hrávali samozřejmě v útoku, kde „nebylo co pokazit“. Později jsem sestavou putoval směrem k vlastní bráně, no a když jsem končil v žákovské kategorii hrával jsem na postě stopera.

4. Chtěl jste se někdy prosadit v nějakém jiném sportu?

Pro mě byl, je a vždy bude fotbal sportem číslo jedna. Ovšem jako většina kluků z vesnice docela dobře umím na slušné úrovni více sportů, ale žádný jiný jsem závodně nedělal.

5.Na jaký zápas nejraději vzpomínáte?

Fotbal hraji bezmála třicet let. Těch zápasů na které rád vzpomínám je mnoho. Většinou si vzpomenu na zápasy, ve kterých se mně něco podařilo a nebo byli v něčem výjimečné. Nechtěl bych jmenovat pouze jedno utkání.

6.Na jaký zápas by jste raději zapomněl?

Platí to samé. Nejlépe na všechny, které skončily prohrou. Strašně nerad prohrávám.

7. Jaký byl váš nej trenér?

V dorostě pan Bernatík , který hodně dbal na fyzickou připravenost a v mužích určitě pan Blaha ( bývalý trenér Kunovic, Ratíškovic, Zlína ), který měl přirozenou autoritu a byl vynikající „ kouč‘‘.

8. Měl jste nějakou přezdívku?

Kluci mně říkali Stenley.

9.Na kterého spoluhráče nejraději vzpomínáte?

Měl jsem štěstí na své spoluhráče. Fotbal je kolektivní hra a proto je vždy důležité, aby se vytvořila dobrá parta, to je základ úspěchu. Proto bych nerad někoho jmenoval, protože bych nerad na někoho zapomněl.

10. Koho z bývalých hráčů z posledních sedmi let by jste zase rád viděl v našem týmu?

Byl by to asi dlouhý seznam, protože si myslím, že naše starší hráčská generace měla jiný přístup k fotbalovým povinnostem. Přístup k tréninkům, zápasům byl podle mého názoru daleko zodpovědnější.

11. Jak přilákat do na kyjovský stadion fanoušky?

Když se bude hrát dobrý fotbal a s tím úzce souvisí výsledky. Do Kyjova vždy jezdili diváci z okolí, protože se zde hrála divize a to byla na okrese nejvyšší soutěž. V současné době je situace horší. Je zde konkurence Šardic a Mutěnic.

12. Jaké jsou Vaše záliby kromě fotbalu?

S ohledem na mé současné zaměstnání, které je časově náročné, mně moc volného času v pracovních dnech nezbývá. Navíc dělám hrajícího trenéra v B týmu. Jsem rád, když můžu být s rodinou. Bydlím v rodinném domku s velkou zahradou, kde je stále co na práci.

13.Měl jste nějaký fotbalový vzor?

Vždy jsem měl rád hráče technické, tvořivé. Hráče, který umí vzít na sebe zodpovědnost, umí rozhodovat zápasy, na které chodí diváci. Hráči typu Cruyff, Platini , Gullit , van Basten.

14.Jaká je Vaše nejlepší fotbalová zkušenost?

Z fotbalu mám mnoho zkušeností, které se hodí i v běžném životě. Například to, že zadarmo vám nikdo nic nedá. Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte být vždy dobře připraven a ochoten něco obětovat. Nikdy se nevyplácí něco, nebo někoho podceňovat atd.

15.Vaše nejhorší fotbalová zkušenost

Ne vždycky a ne všichni hrají čistě a férově atd.

16. Jaké jméno Vás napadne při otázce nej kyjovský hráč všech dob?

V Kyjově hráli, hrají a doufám, že budou hrát dobří fotbalisti. Je velice těžké vybrat jednoho. Každá generace má své TOP hráče, ale ti by bez svých spoluhráčů sami nic nedokázali. Navíc fotbal se vyvíjí. Jiný se hrál před deseti, dvaceti, třiceti lety. Je těžké a myslím si velmi neobjektivní jmenovat jednoho hráče, vždyť fotbal je kolektivní hra.

17. Jaký máte tip na zápas s Walesem?

Tipnul bych remízu. Tvoří se nové mužstvo, které zatím podle mého názoru není tak sehrané. 

18. Kdo postoupí kromě Žižkova do první ligy?

Zřejmě Bohemka, ale přál bych to HFK Olomouc, kde hraje můj bývalý spoluhráč

Ivo Lošťák.

19. Sparta nebo Slávia?

Nejsem zarputilý fanoušek žádného fotbalového oddílu. Jsem Moravák, takže spíš mám radost z úspěchu jakéhokoli moravského klubu Brna, Olomouce, Slovácka, Ostravy. Mám pocit, že pražské oddíly jsou zvýhodňovány, jak u vedení fotbalového svazu,

tak u rozhodčích, tak u sponzorů, proto jsou mé sympatie na straně moravských oddílů.

20. Líbí se Vám naše webové stránky,co by jste popřípadě změnil.

Vaše webové stránky prohlížím docela pravidelně, protože internet denně používám. Co mně vadí, jsou některé vulgární ohlasy na vaše články, ale to Vy nemůžete ovlivnit. Jinak jsem rád, že se někdo zajímá o nižší fotbalové soutěže.

 

Byl bych rád kdyby jste něco vzkázal kyjovským fanouškům…

....... každý , kdo sleduje kyjovský fotbal ví , že momentálně neprochází idylickým obdobím. Doufám , stejně jako většina skalních fanoušků , že se situace zlepší. Všichni víme , že bez ekonomického zajištění se vyšší soutěž hrát nedá. Proto bych všechny fanoušky poprosil o trpělivost a toleranci. Věřím , že se podaří sehnat silného sponzora , kterému se podaří vrátit kyjovský fotbal opět na výsluní.

 

 

 

 

 30.června 2007 Stanislav Slováček

--------------------------------------------------------------------------

MILANŮV ROZHOVOR-KAMIL PAPUGA

Obrazek
Kamil Papuga
26. 11. 1968
Nekompromisní obránce,který se nebál tvořit hru.Silný v hlavičkových soubojích,ale i s jeho střelou bych se nerad potkal.V současnosti je asistentem trenéra SFC Opava v druhé lize.

1.Jak probíhala tvoje fotbalová kariéra?
1979 – 81 Slovan Záblatí, Slavoj Rychvald,1981 - 87 Baník Ostrava, 1987 – 89 vojna v Táboře (II. Liga) a v Písku (divize), Baník,,B“, 91 - 93Bohumín(III.liga),
93 – 94 Třinec (II. Liga), 94 – 2000 Vítkovice (I. a II. liga), Kyjov, Senec (Slovenská I. liga), 02 – 04 Hlučín, 04 – 07 Pustá Polom.

2.Jak a kde jsi s fotbalem začínal

V 11 letech jsem začal hrát v Záblatí u Bohumína, ale po roce jsem přestoupil do Rychvaldu, kde jsem s rodiči a o čtyři roky starším bratrem bydlel. Po půl roce za mými rodiči přišel Baník Ostrava a já se stěhoval za fotbalem na Bazaly, kde jsem působil až do vojny a jako kapitán získal v žácích i ligovém dorostu dvakrát celostátní zlato v zápasech se Spartakem Trnava o Mistra ČSSR.

3.Na jaký zápas nejraději vzpomínáš?
Těch zápasů je velká spousta. Celá moje fotbalová kariéra byla moc krásná a na každý zápas ať to bylo za repre,,18“ v Koreji před 40 000 diváky proti domácím nebo v Pusté Polomi v župě před hrstkou přátel a kamarádů, kde jsem před nedávnem s fotbalem končil. V reprezentačních výběrech jsem se třeba potkal s budoucími světovými hráči, např. Dechampsem z Francie, Kirjakovem z Ruska a dalšími. V Polomi jsem zase končil s ligovým playerem z Opavy Ivošem Farským.

4.Na jaký zápas by jsi raději zapomněl?

Na každý vzpomínám rád, protože si dnes uvědomuji, že už se to nedá nikdy vrátit. Když už mám ale vzpomenout, tak na dorostenecký turnajový v Praze proti Vídeňskému družstvu, kdy za pro nás (Baník) příznivého výsledku mi skočil soupeřův hráč na pravý kotník a dost škaredě mě zranil. V té době jsem měl jít (v 18. letech) s Radimem Nečasem do přípravy k mužům (Baníku Ostrava) k trenéru Máčalovi a tohle zranění mě v kariéře hodně zbrzdilo.

5.Na jaký zápas za Kyjov nejraději vzpomínáš?
Na zápas s Kunovicemi. My jsme dlouhou dobu nemohli dát v mnoha utkáních gól a p. Tonda VACENOVSKÝ vypsal prvnímu hráči který vstřelí za Kyjov gól prémii 15 l burčáku. Mně se povedlo dát po rohu gól hlavou a p. Vacenovský slib splnil, za pár dní jsme porazili venku Poštornou a poté kyjovskou medicínu společně ochutnali.

6.Jaký byl tvůj nej trenér?
Určitě k nim patří Košňovský z Baníku, reprez. Harašta z Brna a Žaloudek z Plzně a moc rád vzpomínám a dodnes jsme v kontaktu s Jirkou Fryšem.
7.Na kterého spoluhráče nejraději vzpomínáš?
Těch je celá spousta, proto je nebudu jmenovat ať na někoho nezapomenu!


8.Jaká je spolupráce s Vildou Axmannem jako s kolegou trenérem?
Vilda je můj velký kamarád a myslím, že nám to klape a bude i nadále.

9.Jaké jsou tvoje záliby kromě fotbalu?

Mám šťastnou rodinu, ženu a dva syny ti jsou pro mě vším. Kromě toho mám rád všechny dostupné sporty, proto jsem šel studovat Fakultu sportovních studií v Brně, kterou letos končím.

10.Měl jsi nějaký fotbalový vzor?

Fotbalový vzor byl pro mě výborný německý stoper 80. let K. H. Förster.V životě to je můj táta.


11.Dovedeš seřvat svoje svěřence stejně jako jsi dirigoval naší obranu?

Když jsem trénoval žáčky, tak mé hlasivky dostaly zabrat více než v mých odehraných zápasech. Teď v Opavě v pozici asistenta mám jiné úkoly a na zvýšený hlasový projev je tam hlavní trenér Jirka Neček, který tuhle roli zvládá skvěle. Já křičím spíš abych kluky vyburcoval a nabudil.

12.Jaká je tvoje nejlepší fotbalová zkušenost?
Neustále na sobě pracovat, učit se a nikdy nebýt sám se sebou spokojený.

13.Jaká je tvoje nejhorší fotbalová zkušenost
Návrat do Vítkovic z Kyjova k trenéru Koldovi. Nechal jsem se tenkrát Koldou přemluvit a on mě po zánětu průdušek v prvním týdnu přípravy poslal za managerem Vlkem, že mě nechce, protože odmítám trénovat. Já bral přitom antibiotika a léčil se na plicním u
p. primáře Prokopa.

14.Vzpomínáš na svůj nejhezčí gól?
Jako obránce jsem dával za sezónu v průměru 6 – 8 gólů. Při postupu Vítkovic do II. Ligy jsem jich dal dokonce 14, ale nejhezčí byl pro mě ten první ve Slovanu Záblatí na škváře proti Havířovu jsem z půlky odkopl tak šťastně míč, ten přeskočil brankáře a my tak vyhráli 1:0.


15.Vzpomínáš na svůj nejdůležitější gól?
V utkání o Mistra ČSSR v dorostu jsem v Trnavě kopal za pro nás nepříznivého stavu
1 : 0 pro trnavské penaltu, proměnil ji a v závěru jsme přidali ještě jeden a vyhráli 1:2.

16.Postoupí reprezentace na Mistrovství Evropy?

Jsem o tom přesvědčen a budu našim držet moc palce, aby se jim to povedlo. Pomohlo by to celému českému fotbalu.

17.Komu fandíš v první lize?

Baníku, protože ho trénuje p. Večeřa a prožil jsem tam hezké fotbalové roky. Věřím ale, že brzy bude v lize i Opava, kde nyní působím a která do ligy určitě patří. Hodně však sleduji i Brno, kde trénuje kamarád Pepík Mazura.

18.Jsi ještě v kontaktu se spoluhráči z vaší bývalé kyjovské party?

S Vildou Axmannem jsem v Opavě každý den, občas se potkáme s Alešem Rozsypalem a Radkem Praskem. Největší kontakt ovšem mám s kyjovským masérem Míšou Jindruchem a jeho rodinou, kterého jezdím navštěvovat pravidelně v období nového vína a jsme velcí kamarádi.

19.Máš nějakou přezdívku?

Papuč.

20.Kdyby někdy přišla z Kyjova nabídka na trénování přijal by jsi ji?
To je velmi složitá otázka. Pokud ovšem někdy v budoucnu bude mít ambice hrát minimálně třetí nejvyšší soutěž, bude stát za fotbalem v Kyjově radnice, která by měla pomoci hlavně s mládeží, najdou se sponzoři a takové vedení, které to s kyjovským fotbalem bude myslet vážně, potom i mnozí trenéři budou nabídku, pokud by z Kyjova přišla určitě zvažovat.

Byl bych rád kdyby jsi něco vzkázal kyjovským fanouškům…
…na Kyjov budu vždy vzpomínat v dobrém a i když mi nebylo umožněno dokončit z různých důvodů Kyjovské angažmá, nikdy na dny prožité v Kyjově nezapomenu.
Pokud si fanoušci na mě v Kyjově vzpomenou jsem za to samozřejmě velmi rád a chtěl bych jim vzkázat ať na fotbal nikdy nezanevřou a stojí za svým klubem. Příkladem by jim mohli být fandové z Opavy, kteří chodili i na Župní přebor ve dvoutisícové návštěvě a klub jim věrnost splatil postupem i když legislativně až do II. Ligy.Všechny moc zdraví a na dálku přeje hodně štěstí Kamil Papuga.--------------------------------------

Vilém Axmann

22.2.1969ObrazekZkušený gólman s bohatými zkušenostmi z našich dvou nejvyšších soutěží a Intertoto cupu,který k nám přišel z Opavy.Během svého kyjovského působení vychytal hodně zápasů s čistým kontem. Díky němu jsme byli na špici tabulky a mohli pomýšlet na boje o druhou ligu.

 

1.Jak probíhala Vaše fotbalová kariéra a co si řeknete když se ohlédnete zpátky?

Kariéra probíhala hlavně bez vážnějšího zranění a myslím že jsem dosáhl maxima mých schopností.Zkusil jsem jak ligu a pak převážnou část ve 2.lize.No a v závěru MSFL, divizi a krajský přebor.Zažil jsem dva postupy,první 1994-95 s Opavou do ligy a pak s Mokrými Lazcemi do divize.
2.Kdy a jste s fotbalem začínal?

S fotbalem jsem začínal jako 9.letý v rodném Chlebičově,kde jsem předloni i ukončil hráčskou kariéru.

3. Na jakém postu jste začínal?

Vždy jsem byl v bráně,asi vlohy po mém otci.

4.Co teď děláte, kde žijete a jaké máte plány do budoucna?

Bydlím v rodném domě v Chlebičově.Momentálně trénuji v Opavě dorost U 17 a mám na starosti všechny brankáře od dorostu po A muže. Mám to štěstí že můj velký koníček je má práce a chtěl by u trénování zůstat co nejdýl nebo u fotbalu vůbec.

5.Na jaký zápas nejraději vzpomínáte?

Těch zápasu je víc.Tak předně čtvrtfinále českého poháru kdy jsem proměnil v penaltovém rozstřelu penaltu,dále první ligové utkání doma s Drnovicemi, televizní zápasy se Slávii či v Liberci a utkání Intertoto cupu ve Varně. V dresu HFK Olomouc proti Opavě a v dresu Kyjova proti zmiňované HFK Olomouc.

6.Na jaký zápas by jste raději zapomněl?

Těch utkání je taky dost,ale raděj na ně nebudu vzpomínat

7. Na jaký zápas za Kyjov nejraději vzpomínáte?

Na všechny.Vůbec na angažmá v Kyjově rád vzpomínám, ale asi domácí utkání s D.Benešovem nebo již zmiňované utkání na HFK Olomouc.

8.Jaký byl Váš nej trenér?

Trenérů jsem zažil dost a je těžké určit nejlepšího, ale rád vzpomínám na p.Fryše v Kyjově a dodnes si myslím že jeho tehdejší odvolání bylo chybou. Dále namátkou p.Žemlík v Opavě či p.Dejmal ve Vítkovicích.

9.Na kterého spoluhráče nejraději vzpomínáte?

Spoluhráčů bylo nepočítaně a v každém mužstvu zůstali dobří kamarádi.

10. Na kterého spoluhráče z Kyjova nejraději vzpomínáte?

Nejvíc jsem toho odehrál s Praskem a Rozsypalem nejen v Opavě a Kyjově, ale sešli jsme se i v M.Lazcích.

11. Jak jste se dostal do Kyjova?

Do Kyjova jsem přišel z VP Frýdek-Místek.První jednání jsem vedl s p.Mazalem a p.Řihákem

12. Jaké jsou Vaše záliby kromě fotbalu?

Na velké koníčky mimo fotbal mi nezbývá moc času a pravdu říct tak žádný velký koníček nemám

13.Měl jste nějaký fotbalový vzor?

Vždy jsem byl v bráně, tak spíš než vzor to byli obdivovaní brankáři.Nejvíc asi Dán Peter Smeichel s Manchesteru a sportovec Ivan Lendl.

14.Jaká je Vaše nejlepší fotbalová zkušenost?

Vyrůstat ve sportovním kolektivu který se řídí sám a vypudí negativní hráče.

15.Jaká je Vaše nejhorší fotbalová zkušenost

Zranění.Naštěstí jsem za celou hráčskou kariéru zažil jen jedno a musím říct, že předčasně ukončilo mou profesionální kariéru.

16.Dal jste někdy jako brankář gól?

Podařilo se mi vstřelit dvě branky, obě z penalt. První v Chlebičově za žáky a znamenala výhru 2:1 a druhou ve čtvrtfinále českého poháru v penaltovém rozstřelu jsem proměnil rozhodující penaltu, která znamenala postup.

17.Komu fandíte v první lize?

Jako kluk jsem byl velký fanda Bohemky. Teď mimo své Opavy nemám vyloženě oblíbený klub.

18.Jste ještě v kontaktu se spoluhráči z vaší bývalé kyjovské party?

Spíš s hráči tady od nás - A.Rozsypal,K.Papuga nebo R.Prasek a musím zmínit rodinu Žarosskou, se kterou jsem ve spojení stále. Hodně nám v Kyjově pomáhali a patří jim velký dík.

Byl bych rád kdyby jste něco vzkázal kyjovským fanouškům…

.......že na angažmá v Kyjově rád vzpomínám líbilo se mně i celé rodině a pozdravuji všechny lidi, které jsem tam poznal. Jak tehdejší funkcionáře,trenéry,spoluhráče i fanoušky....jen mne mrzí, že momentálně hrají jenom krajský přebor.

 

  s pozdravem Vilda Axmann


 Autor rozhovoru:Milan Řihánek


RADEK DRULÁK
/12.1.1962-Olomouc/

Kariéru začínal podobně jako věhlasný Zdeněk Nehoda v Hulíně odkud
se pak přesunul do TJ Gottwaldov,v sezoně 1980-81 po prvé nastoupil
do ligy na vojně v Chebu-tam odehrál 6 sezon 122/38 pak působyl 4 léta
v Sigmě Olomouc s bilancí 78/52.
Po té první přestup do zahraničí kde v dresech Oldenburgu a Chemnitzeru
ve 101 zápasech vstřelil 50 branek.
Po návratu strávil tři sezony v dresu Petry Drnovice 69/50,pak půlroční
hostování v Rakouském Linci 9/3.
Poslední štace v první lize se stala opět rodná Olomouc 25/10.
Celkový počet jeho startů a branek v lize se zastvil na číslech 203 startů
153 branek.
V reprezentaci nastoupil v 19 zápasech a vstřelil 6 branek byl členem
stříbrného výběru na ME ANGLIE1996.
Vroce 1995 zvolen Fotbalistou roku.
No a závěr svého fotbalového účinkování na fotbalovích trávnících
v 1.FC VMG KYJOV zatím-14/2-Radku děkujem
Obrazek!!!!